• +48 91 448 02 11
  • sekretariat@liceum.piwoni.pl
  • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
  • Aktualności

    Historia i WOS online w naszej szkole

       

    Na historię i WOS rozpisałam swoim uczniom mini projekty – o oswajaniu średniowiecza, o „rozgryzaniu” na czym polega fenomen PRL”, o konsekwencjach braku dialogu człowieka z naturą… rozwiązują drzewka decyzyjne, robią ankiety on-line, rysują komiksy, malują plakaty, piszą listy do organizacji międzynarodowych, zakładają blogi… W myśl hasła bawiąc uczyć! 

     

    Czas spowolnił… mam trochę więcej czasu na refleksję… może warto się zastanowić JAK UCZYNIĆ ŚWIAT LEPSZYM MIEJSCEM DLA WSZYSTKICH ? Wiem, że ten temat niekoniecznie zgrywa się z podręcznikiem, ale zapewniam, że jest w podstawie programowej, a na pewno zawsze warto się nad nim pochylić… zwłaszcza teraz, gdy nasz świat stanął na głowie.

    W trakcie kursu poznacie wyzwania współczesnego świata i Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zastanówcie się, jak WY wpływacie na jego kondycję…

    Kurs to zbiór przykładowych tekstów źródłowych i artykułów o PRL. Mają być punktem wyjścia do poznania tego okresu naszej historii, ale też początkiem dyskusji o popularności tego, chyba już symbolu, jakim stał dla młodych PRL. 

    Skąd bierze się moda na PRL? Jak go znamy z książek? Jak pamiętają go nasi bliscy? Mam nadzieję, że szukanie odpowiedzi na te pytania stanie się dobrym powodem do rozmowy z rodzicami, dziadkami, a może do obejrzenia rodzinnych albumów…

    Zapoznajcie się z materiałami z kursu, dopytajcie bliskich i znajomych (tych, którzy pamiętają te czasy). Zróbcie to rzecz jasna bez wychodzenia z domu – telefonicznie lub mailowo 🙂 Napisz felieton albo wykorzystaj szablon w Pages do stworzenia biuletynu o PRL, w którym wyjaśnisz i ocenisz fenomen PRL-u. A może powstanie świetny komiks o PRL-u i to Ty będziesz jego autorem!

     Wielu osobom średniowiecze kojarzy się z ciemnotą i zacofaniem. Niestety, osoby te nie mają pojęcia, jak bardzo bardzo się mylą… Bo średniowiecze to prawdopodobnie najwspanialsza epoka w dziejach zarówno ze względu na jej uniwersalizm, jak i na osiągnięcia myśli, sztuki, architektury i oczywiście nauki. 

    Kurs jest zbiorem materiałów, moją podpowiedzią i punktem wyjścia do projektu, którego celem jest przedstawienie epoki w różnych aspektach – tych powszechnie znanych i tych, o których większość nie wie, albo nie chce wiedzieć. 

    Chcę, aby każdy z Was oswoił średniowiecze, aby przedstawił je tak, jak czuje i rozumie. W dowolnej formie – od prezentacji, przez książkę, film, komiks do gry planszowej, audycji radiowej i bloga (bardzo liczę na Waszą kreatywność), ale z uwzględnieniem aspektów, które zawarłam w kursie – polityki, gospodarki i społeczeństwa oraz kultury. 

    W czasie lekcji on-line razem z uczniami analizujemy materiały zawarte w kursach, wymieniamy się spostrzeżeniami i pomysłami. Wyjaśniam trudniejsze kwestie, podpowiadam i poprawiam ewentualne błędy. Robiliśmy nawet burzę mózgów na mentimeter.com i obejrzeliśmy wspólnie filmik, a także analizowaliśmy tekst źródłowy.

     

    Aneta Radzik – nauczycielka historii i WOSu

    Skip to content