Projekt edukacyjny Jan Czochralski

W dniu rocznicy urodzin Wielkiego Polaka w naszej szkole uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny Jan Czochralski genialny chemik i metaloznawca.
    Bez wynalazku Jana Czochralskiego nie byłoby smartfonów, laptopów i całej współczesnej elektroniki. Technologia wytwarzania monokryształów początkowo była tylko ciekawostką. Dziś jej twórca Jan Czochralski – w ojczyźnie mało znany – jest najczęściej cytowanym polskim uczonym.

Życie i osiągnięcia naukowe Jana Czochralskiego – to tytuł wystawy, którą zorganizowano na pierwszym piętrze w szkole . Wystawę  sprowadzono z Muzeum MSC w Warszawie – 22 plansze. Każdy uczeń otrzymał bilet wstępu z zapisanym pytaniem, a odpowiedź należało odczytać na danej planszy.
    W ciągu dwóch  godzin lekcyjnych praca z kursem iTunesU pozwoliła na poznanie osiągnięć Jan Czochralskiego oraz  uczniowie zbudowali sieć krystaliczną krzemu. Pomysłowość uczniów w budowaniu tetraedru zachwyciła. Z patyczków , słomek do napojów   a nawet ze zwykłych  kartek z zeszytu uczniowie dzielnie konstruowali czworościany foremne czyli tetraedry.

rpt