• +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  Projekt edukacyjny Jan Czochralski

  W dniu rocznicy urodzin Wielkiego Polaka w naszej szkole uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny Jan Czochralski genialny chemik i metaloznawca.
  Bez wynalazku Jana Czochralskiego nie byłoby smartfonów, laptopów i całej współczesnej elektroniki. Technologia wytwarzania monokryształów początkowo była tylko ciekawostką. Dziś jej twórca Jan Czochralski – w ojczyźnie mało znany – jest najczęściej cytowanym polskim uczonym.

  Życie i osiągnięcia naukowe Jana Czochralskiego – to tytuł wystawy, którą zorganizowano na pierwszym piętrze w szkole . Wystawę  sprowadzono z Muzeum MSC w Warszawie – 22 plansze. Każdy uczeń otrzymał bilet wstępu z zapisanym pytaniem, a odpowiedź należało odczytać na danej planszy.
  W ciągu dwóch  godzin lekcyjnych praca z kursem iTunesU pozwoliła na poznanie osiągnięć Jan Czochralskiego oraz  uczniowie zbudowali sieć krystaliczną krzemu. Pomysłowość uczniów w budowaniu tetraedru zachwyciła. Z patyczków , słomek do napojów   a nawet ze zwykłych  kartek z zeszytu uczniowie dzielnie konstruowali czworościany foremne czyli tetraedry.

  rpt

  rpt

  Skip to content