fbpx
 • +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Body shaming/bodyshaming

  Body shaming/bodyshaming – jest określeniem wszelkiego typu działań mających na celu poniżenie, zawstydzenie lub ośmieszenie kogoś z powodu jego wyglądu. Body shaming może dotyczyć właściwie każdej części ciała, nie tylko wagi (zbyt dużej lub zbyt małej), komentarze mogą odnosić się również np. do koloru włosów, makijażu, wzrostu… Z tego powodu zjawisko to może stać się – i staje się – zwłaszcza w przestrzeni Internetu – udziałem bardzo dużej grupy osób – właściwie każdego, bo nikt z nas nie jest doskonały…

  Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, iż promowanie w mediach określonego, bardzo wyśrubowanego kanonu piękna – wyrzeźbione, fit- ciało, zadbane, piękne włosy, nieskazitelna cera, modny ubiór – jest ideałem, któremu trudno sprostać w codziennym życiu, bez photoshopa, odpowiedniego makijażu, przeróbek graficznych.

  Internetowe akcje: #nofilter, #nomakeup, #twarztoniepisanka; działania takie jak #SzczereCiało, mają pomóc posiadaczowi przeciętnego ciała zaakceptować siebie takim, jakim jest, ze wszystkimi niedoskonałościami.

  Warto nauczyć się podejścia, w którym nie musimy oceniać siebie i innych, by zacząć patrzeć na siebie i innych z czułością oraz akceptacją. Do takiej postawy mieliby namawiać w podejmowanych przez siebie inicjatywach uczniowie biorący udział w projekcie społecznym.

  Nasze działania: 

  • stworzenie profilu projektu w mediach społecznościowych – to tutaj będą zamieszczane wszelkie informacje o naszych działaniach
  • do akceptacji ciała przez sztukę? Przyjrzymy się, jak ciało było postrzegane w sztuce, jak zmieniały się kanony piękna przez wieki
  • angażowanie do naszej akcji znanych osób znanych w naszym mieście/ kraju
  • umieszczanie materiałów (np. ankiet) związanych z tematyką body shaming przeprowadzonych wśród osób z naszej szkolnej społeczności
  • finał – zorganizowanie sesji zdjęciowej z udziałem chętnych modeli oraz lokalnych fotografów, przewidywana prezentacja wystawy – maj 2021