fbpx
 • +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  Ciekawe lekcje języka polskiego u naszych polonistek

  11 września 2020 roku klasy pierwsze liceum wykonały zadanie, które dało im wiele radości – wykorzystując zielone tereny okalające szkołę oraz mając do dyspozycji tablety i to, co mają przy sobie, uczniowie mieli zaaranżować i odegrać „Żarłoczną Ewę” K. I. Gałczynskiego. 

  Niektórzy trzymali się ściśle ustalonego scenariusza, inni zaś nagrywali bez końca kolejne wersje, będące coraz bardziej odległymi od literackiego pierwowzoru (biblijnego/teatrzykowego) wariacjami na temat grzechu pierwszych ludzi…

  Grupa, która zgodziła się na opublikowanie wyniku ich kilkunastominutowej współpracy, uzyskała efekt ukrytej kamery oraz wykonała dla Ewy kostium, którego nie powstydziłaby się żadna pierwotna kobieta. 

  Zadaniem alternatywnym było zaprojektowanie plakatu reklamującego owoc, którym Wąż mógłby skusić współczesnych ludzi – zdecydowana większość młodych ludzi wybrała swobodną zabawę z „Zieloną Gęsią”. 

  Ewa Oczwarska

   

  Kolejna lekcja dotyczyła odczytania obrazów Josepha Wrighta Model systemu słonecznego i Doświadczenie z pompą próżniową w kontekście idei oświeceniowych. Uczniowie udowadniali, że oba obrazy są apoteozą ludzkiego rozumu, odwołując się do sposobu przedstawienia postaci, operowania światłem, kolorystyki, itp. Na koniec lekcji mieli odtworzyć ideę Wrighta odnosząc się do współczesności, ale zachowując sposób przedstawienia – kontrast między „światłem wiedzy” a ciemnościami.

  Marta Gosecka