fbpx
 • +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  Czy jesteśmy uzależnieni od cukru?

  W ramach projektu edukacyjnego pt. “Czy jesteśmy uzależnieni od cukru?”, nasi uczniowie podjęli się badania dotyczącego swoich nawyków żywieniowych. Celem było określenie, ile cukru spożywają codziennie i czy to spożycie jest odpowiednie.

  W pierwszym etapie projektu, uczniowie spisali swoje codzienne nawyki żywieniowe. Zwrócili uwagę na produkty, które regularnie spożywają, a także na ich skład. Mając te informacje, przystąpili do obliczeń, aby określić średnie spożycie cukru każdego dnia.

  Następnie uczestnicy projektu porównali wyniki z rekomendowaną ilością cukru, jaką powinien spożywać przeciętny człowiek w ciągu doby. Porównanie to miało na celu ustalenie, czy ich spożycie cukru jest odpowiednie, czy może przekracza normę.

  Jak się okazało, większość uczniów przekraczała maksymalną rekomendowaną dawkę spożycia cukru. Wyniki te były dla nas zaskoczeniem, ale jednocześnie stanowiły motywację do działania.

  Następny etap projektu polegał na stworzeniu nowego jadłospisu, który byłby zdrowszy i pozwalał na redukcję ilości spożywanego cukru. Nasi uczniowie starali się zastąpić produkty bogate w cukry prostymi alternatywami, takimi jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy produkty mleczne o niższej zawartości cukru.

  Dodatkowo, w ramach projektu, uczestnicy stworzyli plakaty poglądowe, na których zaprezentowali ilość cukru zawartą w popularnych produktach spożywczych. Miało to na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zawartości cukru w różnych produktach i potrzeby dokonywania świadomego wyboru.

  Projekt edukacyjny “Czy jesteśmy uzależnieni od cukru?” był zarówno rozwojowy, jak i pouczający. Naszym uczniom udało się zidentyfikować niezdrowe nawyki żywieniowe i proponować rozwiązania, które pozwolą na redukcję spożywania cukru. Liczymy, że ta wiedza będzie przydatna również poza szkołą i zachęcamy wszystkich do świadomego dbania o swoje zdrowie.

  Gratulujemy naszym uczniom za włożony wysiłek i kreatywne podejście do tematu!