Fake newsy i koronawirusowe teorie spiskowe. Uczniowie liceum na tropie poszukiwania prawdy

Rozwój pandemii spowodował lawinę fake newsów. Jaki związek ze szczepieniami ma Bill Gates? Czy sieć 5 G wywołuje koronawirusa? Czy pandemia to jeden wielki spisek dużych mocasrtw? Na sile przybiera medialna dyskusja o pandemii koronawirusa, która stworzyła podatny grunt do rozprzestrzeniania się fałszywych informacji w sieci.

Warto wiedzieć, kto wpuszcza do mediów społecznościowych fałszywki na temat COVID-19, szczepień i innych „kontrowersyjnych” tematów. Dlatego rozpoczynamy nowy cykl zajęć dla uczniów liceum, które mają im uświadomić jak ważne jest sprawdzanie źródeł informacji, na które natrafiają w internecie.

Podczas pierwszej lekcji uczniowie klas drugich liceum poznali anatomię fake newsa oraz dowiedzieli się dlaczego jest to celowo przygotowane kłamstwo, na którym ktoś zyskuje. Dokonali również analizy fałszywych informacji i poznali ich prawdziwe źródła.

Zajęcia o przekazach medialnych w czasie pandemii prowadzi Mateusz Lipka – rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, były dziennikarz, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich