fbpx
  • +48 91 448 02 11
  • sekretariat@liceum.piwoni.pl
  • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
  • Insta.ling

    Nie od dziś wiadomo, że przyswajanie słownictwa jest jednym z najtrudniejszych elementów nauki języka obcego.  Zapamiętywanie nowych słówek jest procesem monotonnym, łączy się z dużym nakładem czasowym, z oporem uczniów, z czymś, co się młodemu człowiekowi kojarzy  z nudą. Niewielu uczniów jest w not not no ja wiem no no stanie zapamiętać słownictwo z lekcji, wiemy że mamy różnych uczniów w grupie. Nawet w najmniejszej grupie, znajdą się  bardzo aktywne osoby i takie, które wolą siedzieć cicho. Ci aktywni mają szansę użyć kilkakrotnie w ciągu lekcji nowych słówek w kontekście, inni potrzebują pracy samodzielnej, w ciszy i skupieniu. Wiemy, że słówek należy uczyć się systematycznie, małymi porcjami, lepiej każdego dnia 5-10 minut niż dwie godziny przed sprawdzianem. Wiemy, ze tzw. „3xZ = zakuj-zdaj-zapomnij” na języku obcym to droga donikąd. Od kilku lat moi uczniowie utrwalają słownictwo na platformie insta.ling. Jak to z młodymi ludźmi bywa, są tacy, którzy uwielbiają taką formę nauki i tacy, którzy jej nie cierpią. Jestem otwarta na sugestie uczniów, jeżeli znajdą inną, skuteczną formę nauki, mogą na nią przejść. Niestety, nawet najwięksi przeciwnicy pracy z insta.ling po kilku miesiącach wrócili właśnie do tej formy nauki słownictwa. Nasuwa się pytanie, dlaczego? Platforma ta pozwala uczniom systematycznie i bez zbędnego wysiłku opanować nie tylko nowe słownictwo, ale tez utrwalić słówka z przed kilku miesięcy. Uczeń pracujący systematyczne nie musi spędzać wielu godzin na zakuwaniu słówek, krótkie trwające od kilku do kilkunastu minut sesje pozwalają na zapamiętanie przydzielony przez nauczyciela materiał. Nauczyciel ma pogląd w pracę ucznia, widzi dokładnie, kiedy uczeń pracuje, jakie popełnia błędy, a więc co jest dla niego największym problemem w zapamiętaniu nowego słownictwa. Plusem jest to, że uczeń może wpisać słówko w formie podstawowej, np. bezokolicznika albo w formie użytej w zdaniu, Niestety, nawet najsystematyczniejsza praca nie gwarantuje uzyskania płynności w mówieniu. Insta.ling jest jednym z kluczy do sukcesu w postaci znajomosci języka niemieckiego, bo pamietajmy „Angielski to mus, Niemiecki to Twój plus.

    Katarzyna Florczak