Niezapomniana podróż przez historię sztuki

W dniach 6-12 maja 2024 roku uczniowie I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Włoch. Podróż była częścią projektu realizowanego w ramach przedmiotu historia sztuki, który miał na celu zgłębienie wiedzy o najważniejszych dziełach i okresach w historii sztuki europejskiej.

Dzień 1: Piza

Wycieczka rozpoczęła się w malowniczej Pizie, gdzie uczniowie zwiedzili słynne Pole Cudów z Katedrą, Baptysterium i oczywiście Krzywą Wieżą. Uczniowie dowiedzieli się o historii budowli i tajemnicach jej konstrukcji. Była to doskonała okazja, aby na żywo zobaczyć przykład architektury romańskiej i zrozumieć techniczne wyzwania, jakie stawia budownictwo na podmokłym gruncie.

Dzień 2: Florencja

Kolejny dzień przyniósł wizytę we Florencji, sercu włoskiego renesansu. Zwiedzanie rozpoczęło się od Galerii Uffizi, gdzie uczniowie podziwiali dzieła takich mistrzów jak Botticelli, Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Następnie odwiedzili Katedrę Santa Maria del Fiore z imponującą kopułą Brunelleschiego oraz Pałac Vecchio. Florencja, z jej nieprzebranymi skarbami sztuki, była dla uczniów prawdziwą lekcją historii sztuki na żywo.

Dni 3 i 4: Rzym

Podczas dwóch dni spędzonych w Rzymie, uczniowie mieli okazję zgłębić historię starożytnego Rzymu, średniowiecza i renesansu. Zwiedzanie rozpoczęło się od Koloseum i Forum Romanum, gdzie uczniowie mogli poczuć atmosferę starożytności. Następnie odwiedzili Watykan, gdzie podziwiali freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej i monumentalną Bazylikę św. Piotra. W Rzymie uczniowie również zwiedzili Panteon oraz Fontannę di Trevi, gdzie dowiedzieli się o historii i legendach związanych z tymi miejscami.

Dzień 5: Wenecja

Ostatnim przystankiem na trasie była Wenecja. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Placu św. Marka, gdzie podziwiali Bazylikę św. Marka i Pałac Dożów. Następnie odbyli rejs gondolami po weneckich kanałach, co pozwoliło im zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Wenecja, ze swoją unikalną architekturą i historią, była wspaniałym zakończeniem wycieczki.

Podsumowanie

Wycieczka do Włoch była dla uczniów I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie nie tylko okazją do zwiedzania i poznawania nowych miejsc, ale przede wszystkim do praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu historii sztuki. Uczestnicy wrócili do Szczecina pełni wrażeń i inspiracji, gotowi do dalszego zgłębiania tajników sztuki.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej niezapomnianej wycieczki. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Gnata, który swoją pasją i wiedzą zainspirował uczniów do odkrywania piękna sztuki.