• +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  Przygoda z fotografią w roku szkolnym 2019/2020

  Niezależnie od tego, czy interesujesz się fotografią, czy też dopiero myślisz o poznaniu tej fascynującej dziedziny – z całą pewnością pierwsze kroki na ścieżce fotografa masz już za sobą, jeżeli lubisz czasem wrzucić swoje selfie na portale społecznościowe.

  Żyjemy w czasach, gdzie nasze życie jest amatorsko lub profesjonalnie dokumentowane na każdym kroku. Obecnie fotografia jest dostępna na wyciągnięcie ręki jak nigdy przedtem, i w ciągu kilku sekund możemy za pomocą smartphone’a uchwycić kadr tak wysokiej jakości, jaką jeszcze niedawno dysponowały tylko najlepsze aparaty fotograficzne.

  Czujesz, że masz dobre oko do robienia zdjęć? Chcesz rozwijać swoje umiejętności i pasje – zapraszamy do robienia zdjęć!

  Do końca każdego miesiąca oddaj opiekunowi samodzielnie wykonane zdjęcie, do wyboru w 3 kategoriach:

  Fotografia reportażowa – p. Kortas

  Jakie tematy powinny być poruszane w fotografii reportażowej? Przede wszystkim ważne i z naszej szkoły.  Mogą to być tematy przyjemne, miłe, pozytywne lub wzruszające, trudne lub dramatyczne. Ważne, by zapoznanie się z nimi miało wpływ na nas, budziło w odbiorcach określone uczucia i emocje. Powinny działać na wyobraźnię i pobudzać do myślenia oraz zadawania pytań na temat tego, co dzieje się poza zdjęciem aby dopowiedzieć historię na fotografii. Ważne by zdjęcie reportażowe prezentowało również emocje. Mogą być one ukryte zarówno w twarzach przedstawionych postaci, czy też w fotografowanej scenerii, uwiecznionej akcji. Przekaz emocjonalny jednakże być musi, bo to jest cechą charakterystyczną tego typu relacji.

  Fotografia przyrodnicza – p. Wiercińska

  Aby za bardzo nie teoretyzować, wystarczy prosta definicja przyrody, to ziemia, woda i powietrze wraz z żyjącymi na nich i w nich roślinami i zwierzętami. Czyli do fotografii przyrodniczej możemy zaliczyć fotografię krajobrazu jak i wszelkich roślin i zwierząt.

  Pamiętajcie o ochronie gatunkowej, że fotografując przyrodę – staramy się zadbać o miejsca w których jesteśmy i jednocześnie nie zakłócić miru domowego ich mieszkańców. To nie przyroda ma się do nas dostosować, tylko my do niej.

  Fotografia architektury – p. Gnat

  Architektura jest popularnym tematem do fotografowania. Pokażcie na swych zdjęciach budynki i ich kształty, które zachwycają nas swoją różnorodnością i niepowtarzalnym charakterem. 

  Architektura jest jednym z najciekawszych motywów fotograficznych w każdej podróży. A wy odbywanie ich mnóstwo… Nie ważne czy fotografujecie cały budynek, czy najbardziej interesującą jego część, warto robić zdjęcia, które nie tyle pokazują czystą formę, ale podkreślają jej charakter. Uchwyćcie charakterystyczne otoczenia, które doda zdjęciu życia i osadzi budynek w określonym kontekście.

  Jeżeli chodzi o samą technikę i sposób fotografowania, macie wolną rękę, możecie fotografować za dnia i nocą, w kolorze i w skali szarości. 

  Wszystko zależy od Waszej wizji i umiejętności, które wciąż możecie rozwijać. Próbujcie robić zdjęcia, które wyróżnią się na tle innych! Powodzenia!!!

  NAGRODA:

  Na koniec każdego miesiąca, wygrane zdjęcie – 1 bonus z przedmiotu, do którego nawiązuje fotografia

  Tytuł zdjęcia roku 😀- 3 bonusy z przedmiotu, do którego nawiązuje fotografia, dyplom, nagroda rzeczowa.

  Skip to content