Techniki relaksacyjne na lekcjach w-fu

Techniki relaksacyjne.

W tym tygodniu uczniowie podczas zdalnych  lekcji z wychowania fizycznego zakończyli tematy związane z technikami relaksacyjnymi.

Ponieważ stresu nie da się całkowicie wyeliminować, warto nauczyć się z nim żyć, umiejętnie go poskramiać i znajdować dla niego ujście. Aktywnie oraz umiejętnie, bo relaksacja to proces aktywny, w który choć trochę trzeba się zaangażować. Przedstawione poniżej techniki, czasu czy silnej woli wymagają stosunkowo najmniej, dodatkowo całkiem szybko przynoszą pierwsze efekty.

Z technik, które uczniowie poznali podczas tematu związanego z relaksacją możemy wymienić:

• metody oddechowe (oddychanie przeponowe, “kwadratowy oddech”, metoda Wima Hofa,)
    • Trening uważności ( mindfullnes, technika skanowania.)
    • Joga
    • Marsz ( głównie na łonie natury)
    • Czytanie oraz rysowanie

Niektóre techniki relaksacyjne na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie nieskutecznych, dziwnych, niekomfortowych, podejrzanie prostych, zbyt trudnych i śmiesznych, ale wszystkie działają.