fbpx
 • +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  W poszukiwaniu utopii i….syntezy

  Młodzież uczęszczająca na język polski na poziomie rozszerzonym ostatnio zajmowała się poszukiwaniem utopii, kreowaniem świata, w jakim byliby szczęśliwi.

  Zerknijcie na Padlet – jakiego świata pragną młodzi ludzie? Świata sprawiedliwego, szanującego prawa wszystkich obywateli do decydowania o kształcie rządów, tolerancyjnego, który pozwala każdemu swobodnie wyrażać swoje „ja” i nie piętnuje inności.

  Po takiej burzy mózgów przypomnieliśmy sobie wizje „krain, których nie ma” z odległej przeszłości – koncepcję Platona z filozofami na czele, mityczne Eldorado i Atlantydę, czy „miasto słońca”.

  Po lekturze fragmentów „Utopii” Tomasza Morusa uczniowie stwierdzili, że „to wcale nie jest utopia”. Koncepcja Morusa nieco odbiega od tej wykreowanej przez młodzież. Nie ma w niej miejsca na „wyrażanie siebie” i szacunek dla różnorodności. Przeraziły ich zwłaszcza wątki utopijnego socjalizmu. Docenili jednak demokratyzm, tolerancję religijną i równość wobec prawa.

  Pozostało nam zerknąć na współczesne inkarnacje motywu utopii. Młodzież dość szybko się zorientowała, że ich nie znajdziemy. Kultura XX i XXI wieku obfituje w antyutopie i dystopie. Stworzyliśmy „ściankę” z najpopularniejszymi tekstami kultury. Powstała w taki sposób lista tekstów kultury wszech czasów – jeśli ktokolwiek nie czytał bądź nie oglądał wymienionych, powinien nadrobić zaległości.

  Zajęcia zakończyliśmy refleksją, czego najbardziej się boimy. Zilustrowaliśmy to w formie graficznej – lęk wzbudza w młodzieży nie tylko epidemia, ale także destrukcja planety, utarta demokracji, permanentna inwigilacja.