Wolność – kocham i rozumiem…

Dziś społeczność szkolna obchodziła Dzień Wolności i Praw Człowieka. Z tej okazji przy wejściu pojawiła się prezentacja informująca o obradach Okrągłego Stołu, a także o arkanach wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Teren szkoły przyozdobiony został białymi i czerwonymi balonami. Przy ogródku sprzedawane były pyszne słodkości przyniesione na kiermasz przez poszczególne klasy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany do Fundacji Centrum Solidarności.
    Projekt rozpoczął się się od projekcji filmu dokumentalnego, który wprowadził uczniów w temat przemiany ustroju. Następnie każda klasa została podzielona na dwa zespoły. Pierwsza grupa relaksowała się na szkolnym dziedzińcu, słuchając muzyki buntowników z lat 80: m.in. Republiki, Lady Pank, Maanamu, Perfectu czy Kobranocki. Przeboje będące krzykiem wolności zrobiły na uczniach olbrzymie wrażenie oraz wprowadziły wspaniałą atmosferę. Druga część uczniów odwiedzała w tym czasie stacje zadaniowe. Przy każdym stanowisku nauczyciele czuwali nad poprawnością i tempem rozwiązywanych ćwiczeń takich jak: ułożenie puzzli-plakatów wyborczych z roku 1989; zaznaczenie na osi czasu najważniejszych wydarzeń z czasów PRL-u, które doprowadziły do zmiany ustroju z komunistycznego na demokratyczny; wzięcie udziału w quizie o obradach Okrągłego Stołu oraz wskazanie stron uczestników tego zgromadzenia czy rozwiązanie krzyżówki. W kolejnym zadaniu młodzież określiła, czym jest wolność. Okazuje się, że dla uczniów wolność oznacza prawo do niezależności, wygłaszania własnych poglądów, decydowania o sobie, sprawiedliwości, tolerancji, swobody w życiu, podróżowania.
    Zwieńczeniem obchodów Dnia Wolności i Praw Człowieka była debata sokratejska na temat „Granice wolności w mediach społecznościowych”.

rpt