fbpx
 • +48 91 448 02 11
 • sekretariat@liceum.piwoni.pl
 • ul. Klonowica 3, 71 - 241 Szczecin
 • Aktualności

  Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię

  Rok 2023  pod patronatem  Mikołaja Kopernika  – wykład Pani Profesor Małgorzaty Machałek 

  ,,Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię”

     W dniu 03.03. 2023r w naszej szkole odbył się wykład z udziałem Pani profesor Małgorzaty Machałek  z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

   na temat ,, Co wiemy o Mikołaju Koperniku i dlaczego tak mało?” . W wykładzie uczestniczyły klasy 1LO,2LO,3 LO ,które mogły poznać  bliżej postać wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika . Dowiedzieliśmy się o jego wszechstronnym wykształceniu w wielu dziedzinach takich jak: prawnik,lekarz,duchowny katolicki ,oraz licznych zainteresowanych: matematyką,ekonomią,kartografią i filologią. Mogliśmy dowiedzieć się ,że najbardziej  popularne dzieło M.Kopernika ,,O obrotach sfer niebieskich” było w ówczesnych czasach zakazaną księgą. Ten wybitny Polak obalił istniejącą do wieku XVI teorię geocentryczną, a wniósł  nową teorie heliocentryczną ,która obowiązuje  do  naszych czasów.

  Pani profesor przedstawiła nam rownież ciekawostki z życia wielkiego Polaka.

  Składamy podziękowania Pani Profesor Małgorzacie Machałek za poświęcony czas i interesujący wykład.